22 maja 2012

Nowa obroża Foresto® odstrasza kleszcze i pchły przez wiele miesięcy

Warszawa, 22 maja 2012 r. – Firma Bayer Animal Health wprowadziła na rynek Foresto – najnowszą obrożę z linii innowacyjnych produktów antypasożytniczych opracowanych przez jedną z wiodących na świecie firm działających w obszarze zdrowia zwierząt. Obroża Foresto, zastosowana jednorazowo, zapewnia rewelacyjną ochronę przed najbardziej rozpowszechnionymi gatunkami pcheł i kleszczy przez okres aż do 8 miesięcy. Foresto jest pierwszym od ponad 10 lat nowym produktem, zapewniającym zarówno kotom, jak i psom jednoczesną ochronę przed pchłami i kleszczami, a będąc pierwszym takim produktem, który odstrasza kleszcze zarówno u kotów, jak i psów, pozwala zmniejszyć ryzyko transmisji chorób przenoszonych przez te pasożyty.

„Po raz pierwszy mamy produkt, który – zastosowany jednorazowo – może zapewnić ochronę zarówno przed kleszczami, jak i pchłami przez okres aż do 8 miesięcy. Tak długi okres skuteczności, jak również fakt, iż ten sam produkt może być zastosowany u kotów, jak i u psów to prawdziwa rewolucja zarówno dla weterynarzy, jak i naszych pacjentów” – powiedziała Joanna Nowakowska, odpowiedzialna za produkty dla zwierząt towarzyszących w Bayer Sp. z o.o.
Foresto jest dowodem wielkiego postępu w zakresie udoskonalania produktów antypasożytniczych. Dzięki zastosowaniu unikalnej polimerowej matrycy, z obroży powoli uwalniane są, w dawkach kontrolowanych, dwa aktywne składniki o dowiedzionej skuteczności – imidakloprid i flumetryna. Działając razem, składniki te wykazują wysoką skuteczność w zwalczaniu kleszczy i pcheł, przy czym zwierzę otrzymuje zawsze taką ich dawkę, która zapewnia mu optymalną ochronę.

Można się spodziewać, iż doświadczenie w stosowaniu obroży Foresto w wielu przypadkach będzie miało znaczący wpływ na zmianę dotychczasowych zaleceń lekarzy weterynarii co do metod ochrony przed pasożytami.

Wprowadzenie Foresto jest odpowiedzią na zmiany, jakie lekarze weterynarii na całym świecie zauważają we wzorcach aktywności pasożytów i zagrożeniu dla zdrowia zwierząt.
W ciągu ostatnich 20 lat obserwujemy coraz bardziej nasilone ataki kleszczy i coraz więcej przypadków chorób przenoszonych przez te pajęczaki. I nie odnosi się to jedynie do typowych sezonów na kleszcze, ani też odległych obszarów leśnych. Dlatego też tak ważne jest zapewnienie psom i kotom ochrony przez cały rok. Obroża Foresto jest rozwiązaniem prostym, efektywnym, zapewniającym ochronę przez długi czas.

Ute Schucht z Niemiec, właściciel psa biorący udział w badaniach terenowych, przekonany jest o korzyściach płynących ze stosowania Foresto: „Mój pies Nero uwielbia wycieczki do lasu. Przedtem, niezależnie od tego czego bym nie próbował, po powrocie do domu w jego sierści zauważałem często kleszcze; nieraz odpadały one z psa w mieszkaniu. Odkąd dwa lata temu zaczęliśmy stosować obrożę Foresto, problem zniknął. To świetny produkt. Teraz, mając Foresto, wiemy, że pies chroniony jest przed pchłami i kleszczami gdziekolwiek by nie poszedł. Brat Nero, Luka, mieszka niedaleko nas, ale nie brał udziału w badaniach, więc jego właściciele stosują te same zabiegi, które my kiedyś stosowaliśmy. Skutek jest niestety taki, że kiedy idziemy z psami do lasu, Luka dalej często łapie kleszcze, Nero natomiast jest przed nimi dobrze chroniony, i to przez długi czas.”

Serwis internetowy

Materiały dodatkowe dostępne są na stronie http://www.epresspack.net/Foresto/

Na temat Foresto

Produkt Foresto dostępny jest w postaci obroży, w dwóch rozmiarach, nadającej się zarówno dla psów, jak i kotów. Obroża została zaprojektowana w taki sposób, aby bezpiecznie pozostawała na miejscu przez okres do 8 miesięcy, nie stanowiąc zagrożenia dla życia zwierzęcia (uduszenie).

Foresto jest produktem wyjątkowym na rynku, zawiera bowiem silny insektycyd – imidakloprid oraz wysoce efektywny akarycyd – flumetrynę. Związki te wbudowane są w matrycę polimerową zastosowaną przy konstrukcji tej innowacyjnej, wodoodpornej i bezwonnej obroży, dzięki czemu składniki aktywne są cały czas – przez okres do 8 miesięcy – uwalniane w odpowiednio niskich lecz efektywnych dawkach.

Pchły i kleszcze

Inwazja pcheł i kleszczy to nie tylko uciążliwość, ale także poważne zagrożenie dla zwierząt i ludzi, ponieważ pasożyty te mogą przenosić groźne choroby. Przypadki takich chorób są coraz częściej diagnozowane, a zachorowania obejmują coraz większy zasięg terytorialny, co świadczy zarówno o zwiększonym niebezpieczeństwie dla zwierząt, jak i ryzyku dla zdrowia ludzi.

Pchły są najczęściej spotykanymi ektopasożytami psów i kotów; mają zdolność rozprzestrzeniania się i/lub wywoływania szeregu chorób atakujących koty, psy, a także ludzi. Za ich pośrednictwem może dojść do zarażenia tasiemcem, mogą one wywoływać alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS), bartonelozę i tyfus endemiczny. Do chorób przenoszonych przez kleszcze zalicza się anaplazmozę, boreliozę z Lyme, babesziozę i erlichiozę. Wiele z tych chorób może być bardzo groźnych w skutkach w przypadku wystąpienia u człowieka.
U psów często są to choroby śmiertelne, na które nie ma jeszcze skutecznego leku, dlatego tak ważne jest zapobieganie infekcji. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania jest uniemożliwienie pasożytom zaatakowania zwierzęcia, a tym samym przenoszenia przez nie chorób.

Zdolność danego preparatu do zapobiegania ukąszeniu zwierzęcia przez pasożyty określana jest powszechnie jako repelencja (odstraszanie żywieniowe). W badaniach terenowych wykazano, iż produkty o właściwościach repelencyjnych, takie jak Foresto, redukują ryzyko transmisji chorób.

Informacje o firmie Bayer HealthCare

Grupa Bayer to międzynarodowa firma działająca w takich kluczowych obszarach jak ochrona zdrowia, odżywianie i wysokospecjalistyczne materiały. Firma Bayer HealthCare, spółka zależna Bayer AG, której roczna sprzedaż wynosi ponad 17,2 mld EUR (2011), jest jedną z wiodących na świecie innowacyjnych firm w zakresie ochrony zdrowia i wyrobów medycznych i ma siedzibę w Leverkusen w Niemczech. Działalność firmy obejmuje segmenty Animal Health, Consumer Care, Medical Care i Pharmaceuticals. Celem firmy Bayer HealthCare jest odkrywanie i wytwarzanie produktów służących ochronie zdrowia zarówno ludzi, jak i zwierząt na całym świecie.
Firma Bayer HealthCare zatrudnia 55 700 pracowników na całym świecie (dane z 31 grudnia 2011 roku) i ma swoje oddziały w ponad 100 krajach. Dodatkowe informacje na stronie internetowej www.bayerhealthcare.com.

Przy obrotach sięgających 1.190 milionów euro (2011 r.), Animal Health – oddział Bayer HealthCare - jest jednym z czołowych producentów leków weterynaryjnych na świecie. Animal Health wytwarza i sprzedaje ponad 100 różnych leków weterynaryjnych oraz produktów opieki zdrowotnej dla zwierząt gospodarskich i domowych.Kontakt:
Monika Lechowska, telefon: + 48 22 572 35 16
E-mail: monika.lechowska@bayer.com

Anna Kanmaz, telefon: +48 22 572 35 06

E-Mail: Anna.Kanmaz@bayer.com


NAZWA I ADRES PODMIOTU ODPOWIEDZIALNEGO
Bayer Animal Health GmbH
Kaiser Wilhelm Allee 50, D-51373 Leverkusen
Niemcy


NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO WETERYNARYJNEGO
Foresto 1,25 g + 0,56 g obroża dla kotów i psów o masie ciała ≤ 8 kg
Imidaklopryd
Flumetryna
Foresto 4,50 g + 2,03 g obroża dla psów o masie ciała > 8 kg
Imidaklopryd
Flumetryna


SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY SUBSTANCJI CZYNNEJ(-YCH) I INNYCH SUBSTANCJI
Jedna bezzapachowa obroża w kolorze szarym o długości 38 cm (12,5 g) zawiera imidaklopryd w dawce 1,25 g oraz flumetrynę w dawce 0,56 g jako substancje czynne.
Jedna bezzapachowa obroża w kolorze szarym o długości 70 cm (45 g) zawiera imidaklopryd w dawce 4,5 g oraz flumetrynę w dawce 2,03 g jako substancje czynne.


WSKAZANIA LECZNICZE
Koty:
W celu leczenia i zapobiegania infestacji pcheł (Ctenocephalides felis) przez okres 7 do 8 miesięcy. Skuteczność przeciwpchelna zostaje osiągnięta natychmiast po założeniu obroży.
W celu ochrony bezpośredniego otoczenia zwierzęcia przed rozwojem larw pcheł przez okres 10 tygodni.
Foresto może być stosowane jako element strategii zwalczania alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS).
Produkt wykazuje długotrwałą skuteczność roztoczobójczą (zabija roztocza) (Ixodes ricinus, Rhipicephalus turanicus) i odstraszającą (zapobiega żerowaniu pasożytów) w przypadku infestacji kleszczy (Ixodes ricinus) przez okres 8 miesięcy. Produkt wykazuje skuteczne działanie przeciwko larwom, nimfom i dorosłym osobnikom kleszczy.
W przypadku uprzedniego występowania kleszczy u kota przed rozpoczęciem leczenia, założenie obroży może w ciągu 48 godzin nie spowodować śmierci pajęczaków; kleszcze mogą pozostać wczepione i widoczne. Dlatego też, zaleca się usunięcie kleszczy występujących już na zwierzęciu w momencie zakładania obroży. Działanie zapobiegające infestacji nowych kleszczy rozpoczyna się w ciągu 2 dni po założeniu obroży.
Najlepiej gdy obroża jest zakładana przed początkiem sezonu występowania pcheł lub kleszczy.

Psy:
W celu leczenia i zapobiegania infestacji pcheł (Ctenocephalides felis) przez okres 7 do 8 miesięcy. Skuteczność przeciwpchelna zostaje osiągnięta natychmiast po założeniu obroży.
W celu ochrony bezpośredniego otoczenia zwierzęcia przed rozwojem larw pcheł przez 8 miesięcy.
Foresto może być stosowane jako element strategii zwalczania alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS).
Produkt wykazuje długotrwałą skuteczność roztoczobójczą (zabija roztocza) w przypadku infestacji kleszczy (Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus, Dermacentor reticulatus) oraz odstraszającą (zapobiega żerowaniu) przy infestacji kleszczy (Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus) przez okres 8 miesięcy. Produkt wykazuje skuteczne działanie przeciwko larwom, nimfom i dorosłym osobnikom kleszczy.
W przypadku uprzedniego występowania kleszczy u psa przed rozpoczęciem leczenia, założenie obroży może w ciągu 48 godzin nie spowodować śmierci pajęczaków; kleszcze mogą pozostać wczepione i widoczne. Dlatego też, zaleca się usunięcie kleszczy występujących już na zwierzęciu w momencie zakładania obroży. Działanie zapobiegające infestacji nowych kleszczy rozpoczyna się w ciągu 2 dni po założeniu obroży.
W celu leczenia infestacji wszołów (Trichodectes canis).
Najlepiej gdy obroża jest zakładana przed początkiem sezonu występowania pcheł lub kleszczy.


PRZECIWWSKAZANIA
Nie stosować u kociąt w wieku poniżej 10 tygodni, ani u szczeniąt w wieku poniżej 7 tygodni.
Nie stosować w przypadku potwierdzonej nadwrażliwości na substancje czynne lub na dowolną substancję pomocniczą.

DOCELOWE GATUNKI ZWIERZĄT

Koty, psy


DAWKOWANIE DLA KAŻDEGO GATUNKU, DROGA(-I) I SPOSÓB PODANIA
Koty i małe psy o masie ciała do 8 kg otrzymują obrożę Foresto o długości 38 cm.
Psy o masie ciała powyżej 8 kg otrzymują obrożę Foresto o długości 70 cm.
Do stosowania na skórę. Jedna obroża na zwierzę do założenia wokół szyi. Wyłącznie do użytku zewnętrznego.


Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Informacje dotyczące zdarzeń przyszłych

Niniejsza informacja prasowa zawiera pewne wypowiedzi wybiegające w przyszłość, bazujące na obecnych założeniach i prognozach kierownictwa Grupy Bayer. Różne znane jak i nieznane rodzaje ryzyka, niepewności i inne czynniki mogą spowodować, że faktyczne wyniki, sytuacja finansowa, rozwój lub funkcjonowanie spółki będzie znacznie odbiegać od podanych tu szacunków. Czynniki te uwzględniają również te, które opisaliśmy w sprawozdaniach dla Giełdy Papierów Wartościowych we Frankfurcie oraz dla amerykańskiej Komisji Nadzoru Giełdowego (SEC) - włącznie z formularzem 20-F. Spółka nie jest zobowiązana do aktualizacji tego rodzaju informacji dotyczących przyszłości ani do ich zmian wynikających z przyszłych zdarzeń lub rozwoju sytuacji.