Dla serca

Zawały serca niezmiennie stanowią poważne zagrożenie dla życia. Prowadzenie zdrowego trybu życia i regularne zażywanie odpowiednich leków może zmniejszyć ryzyko drugiego ataku serca i wtórne powikłania.

Kolonia // Niemcy. – Nic nie jest już takie, jak wcześniej – mówi Axel Vogel. Sześć lat temu zawał mięśnia sercowego całkowicie zmienił życie tego 57-latka z miejscowości Krepen w Niemczech. Remigius Müller (lat 52) z Rottweil koło Stuttgartu przeżył to samo doświadczenie. Skrzep krwi w naczyniu wieńcowym wywrócił jego życie do góry nogami w ciągu kilku sekund: Müller przeżył zawał serca w wieku 45 lat. Do tego momentu, jako kierownik zakładu produkcyjnego, zawsze myślał: „Cóż mogłoby mnie powstrzymać?”. Ta postawa pomagała mu radzić sobie z wieloma problemami, które napotykał w swoim zapracowanym życiu. Od czasu zawału serca obaj mężczyźni zmienili swoje zwyczaje. Mówią, że to doświadczenie, przez które nikt nie chciałby przechodzić ponownie.

Kardiolog dr Anne-Katrin Schätzle bada swojego pacjenta Axela Vogla w Centrum Kardiologii przy Szpitalu Uniwersyteckim w Kolonii

Obaj są również świadomi ryzyka. – Dla ludzi, którzy przeszli już jeden zawał, ryzyko kolejnego wzrasta do końca życia, co oznacza, że muszą się poddać długotrwałemu leczeniu – wyjaśnia dr Wolfgang Steffen, kardiolog w Rottweil i lekarz prowadzący Remigiusa Müllera. Oprócz przeciwdziałania czynnikom ryzyka chorób układu krążenia zgodnie ze standardami praktyki medycznej oraz niezbędnych zmian stylu życia bardzo ważną częścią leczenia jest regularne zażywanie przepisanych leków, w tym takich, które zapobiegają powstawaniu skrzepów krwi i pomagają zapobiegać kolejnym zawałom. – Bardzo ważne jest również, aby pacjenci byli świadomi, jak wiele rzeczy mogą zrobić sami, by pomóc w regeneracji swojego serca – podkreśla dr Wolfgang Steffen. – Chodzi konkretnie o rzucenie palenia, zmianę diety, regularną aktywność fizyczną, ograniczenie spożycia alkoholu, zmniejszenie poziomu stresu, a w razie potrzeby również leczenie depresji. – Jego pacjent Remigius Müller wziął sobie te porady do serca. Teraz nie śmiałby pominąć codziennej dawki leków. Oprócz kwasu acetylosalicylowego, który zapobiega agregacji płytek krwi, zażywa również leki na obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. – Jestem pewien, że to dzięki lekom znów czuję się dobrze – mówi.

Axel Vogel również jest wdzięczny za możliwości, jakie oferuje nowoczesna medycyna. – Leki umożliwiają mi osiągnięcie najwyższego poziomu sprawności, do jakiego nadal jestem zdolny – mówi. Serce Axela Vogla doznało trwałych uszkodzeń w wyniku zawału. Cierpi na arytmię, a trzy lata temu wszczepiono mu rozrusznik serca. Z biegiem lat zmniejszyła się ponadto wydolność jego serca i możliwości. Nawet przejście kilku stopni po schodach sprawia, że czuje się wykończony. Ze względu na poważną niewydolność serca Axel Vogel leczy się od jakiegoś czasu u prof. Volkera Rudolpha, ordynatora Centrum Kardiologii przy Szpitalu Uniwersyteckim w Kolonii.

Niewydolność jest jednym z możliwych powikłań po zawale serca. – Od 20% do 30% pacjentów, którzy mieli zawał serca, rozwija się później u nich niewydolność serca – informuje Volker Rudolph. Jest to bardzo poważna dolegliwość, szczególnie w zaawansowanych stadiach. Serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi do organizmu, powodując drastyczny spadek formy. – Okres przeżycia jest taki, jak dla ciężkich r nowotworów. Obecnie możliwości stosowania leków do leczenia tej choroby są ograniczone. W tej dziedzinie musimy jeszcze przeprowadzić wiele badań – mówi kardiolog. – Gdybyśmy mogli wyleczyć lub choćby zatrzymać patologiczne zmiany w sercu i naczyniach krwionośnych dzięki terapii regeneracyjnej, należałoby to uznać za duży krok naprzód.

17,3 miliona

osób na świecie umiera każdego roku z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Wykres pokazuje prognozę zakładającą wzrost tej liczby do 23 milionów do 2030 roku.
Źródło: Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne, aktualizacja statystyk dotyczących chorób serca i udarów na rok 2015.

Opracowywanie innowacyjnych substancji czynnych do leczenia niewydolności serca jest jednym z głównych obszarów badań dla firmy Bayer. Kilka projektów dotyczących różnych metod leczniczych znajduje się obecnie w zaawansowanej fazie rozwoju klinicznego. Naukowcy firmy Bayer z jednostki badań kardiologicznych pracują ponadto nad nowymi substancjami czynnymi pozwalającymi na leczenie poważnych chorób układu krążenia takich jak choroba wieńcowa, udary, zakrzepica, nadciśnienie płucne czy niektóre schorzenia nerek. – Choroby układu krążenia stanowią strategiczny priorytet firmy Bayer. Wśród produktów w fazie rozwoju znajduje się wiele leków na szeroki zakres chorób serca, krążenia i naczyń, na które pacjenci i lekarze czekają z niecierpliwością, aby mieć dostęp do skuteczniejszych terapii – mówi prof. Andreas Busch, dyrektor ds. opracowywania leków w dziale Pharmaceuticals.

Firma Bayer oferuje również lekarzom i pacjentom rozwiązania cyfrowe wspierające leczenie farmakologiczne. Na przykład pacjenci z migotaniem przedsionków mogą po zarejestrowaniu codziennie otrzymywać wiadomość przypominającą im o wzięciu leku. – W przyszłości aplikacje takie jak ta będą oferowały nawet więcej możliwości – mówi Johannes Schubmehl, dyrektor ds. informacji w dziale Pharmaceuticals. Na przykład możliwe będzie przesyłanie danych na temat pacjenta lekarzowi prowadzącemu.

Jedno z badań obecnie prowadzonych w Kanadzie dotyczy pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Kardiolog Volker Rudolph wierzy w przyszłość aplikacji cyfrowych w medycynie. – Pacjenci nie będą musieli tak często odwiedzać gabinetów lekarskich, a my – lekarze – będziemy mieli szybszy dostęp do ważnych danych niż kiedykolwiek wcześniej.

Zawały serca mają poważne konsekwencje. Pacjent Remigius Müller (pierwszy) wziął sobie do serca porady swojego kardiologa dr. Wolfganga Steffena (drugi) i znów czuje się dobrze. Natomiast pacjent Axel Vogel cierpi na poważną niewydolność mięśnia sercowego. Leczy się u prof. Volkera Rudolpha, ordynatora Centrum Kardiologii przy Szpitalu Uniwersyteckim w Kolonii (trzeci)

L.PL.COM.04.2016.3809