Sprawność w późnym wieku

Średnio co sekundę dwie osoby obchodzą 60. urodziny. Dzięki prowadzonym badaniom i tworzonym na ich podstawie produktom eksperci firmy Bayer pomagają rosnącej grupie starszych osób w prowadzeniu możliwie najbardziej aktywnego życia. Młodsze pokolenia również mogą podjąć działania mające na celu zapobieganie chorobom, dzięki czemu będą mogły się cieszyć zdrowiem jeszcze długi czas.

Delray Beach, Floryda, Stany Zjednoczone. Jest siódma rano. Henry Cohen właśnie kończy pierwsze zajęcia. Energicznie wychodzi z basenu. Ma uścisk sztangisty. Henry ma 85 lat i mieszka na osiedlu przeznaczonym specjalnie dla osób starszych. Coraz częściej można spotkać aktywnych seniorów takich jak on. Według raportu „Perspektywy urbanizacji na świecie” Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2015 roku 901 milionów osób na świecie miało więcej niż 60 lat. Do 2050 roku ta liczba się podwoi i osiągnie ponad 2 miliardy. To niemal co piąta osoba na świecie.

901

milionów osób na świecie w 2015 roku miało powyżej 60 lat. Do 2050 roku liczba ta wzrośnie dwukrotnie, tj. do ok. 2 mld osób. Będzie to oznaczało prawie co piątego mieszkańca naszej planety. Źródło: raport ONZ „Perspektywy urbanizacji na świecie”, 2015 r.

Przykład Henry’ego pokazuje, że starość nie oznacza automatycznie choroby. – Z drugiej strony rosnąca długość życia oznacza również wyższe ryzyko licznych problemów zdrowotnych, z których wiele to schorzenia przewlekłe – mówi Dieter Weinand, członek zarządu firmy Bayer i szef działu Pharmaceuticals. Typowe schorzenia powiązane z zaawansowanym wiekiem obejmują choroby układu krążenia, takie jak udary i zawały, oraz choroby oczu i nowotwory. – Zawsze szukamy nowych, wysoko specyficznych podejść terapeutycznych, aby móc zapewnić jeszcze lepszą pomoc pacjentom w przyszłości – wyjaśnia Dieter Weinand. Z tego względu naukowcy firmy Bayer koncentrują się na nowych opcjach leczniczych dla schorzeń takich jak niewydolność serca, wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, nowotwory prostaty czy płuc. Wyniki tych badań mogłyby umożliwić starszym ludziom prowadzenie aktywnego życia przez długi czas.

W Delray Beach regularnie prowadzone są spotkania informacyjne na temat zagadnień związanych ze zdrowiem. Dietetycy i prelegenci z wielu różnych dyscyplin wyjaśniają, w jaki sposób seniorzy mogą utrzymać sprawność przez możliwie najdłuższy czas i jakie leki wydawane bez recepty mogą im pomóc w osiągnięciu tego celu. Spotkania te organizowane są przez Norę Gerson. – Wielu z moich znajomych i sąsiadów jest zagrożonych klasycznymi czynnikami ryzyka takimi jak nadciśnienie czy wysoki poziom cholesterolu, które mogą zostać obniżone poprzez właściwą dietę, ćwiczenia i ogólnie zdrowy tryb życia – wyjaśnia 79-letnia Nora Gerson.

Nora prowadzi zajęcia z jogi dla osób w wieku od 60 do 93 lat. Henry jest jednym z jej uczniów. Nora stoi pewnie na podłodze i zaplata ręce przed klatką piersiową. Jej ciało jest spokojne i zrelaksowane, a oczy patrzą w niezbyt odległy punkt. Nora choruje na osteoporozę i łagodne zapalenie stawów od ponad 30 lat, ale patrząc na nią, nie można by się tego domyślić. Czasami jednak ból jest obezwładniający. – Postanowiłam sobie, że nie pozwolę, aby to negatywnie wpływało na moje codzienne życie – mówi Nora. Dlatego dużo ćwiczy i – jak wielu jej przyjaciół – bierze środki przeciwbólowe, które łagodzą ból i działają przeciwzapalnie.

Joga, zdrowa dieta, uprawianie sportów czy po prostu relaksujący spacer z czworonożnym przyjacielem – ci, którzy chcą się cieszyć zdrowiem mimo późnego wieku, tak jak Nora Gerson i Henry Cohen (powyżej), mają do dyspozycji bardzo szeroki wachlarz możliwości

Starsi rezydenci Delray Beach nie są wyjątkiem. Obecnie wielu pacjentów jest świadomych korzyści płynących z profilaktyki i prowadzenia zdrowego stylu życia. Znają też dobrze swój stan zdrowia i dostępne opcje leczenia, głównie dzięki Internetowi i mediom cyfrowym. – Pacjenci coraz częściej sami wybierają produkty lecznicze do leczenia drobnych schorzeń – mówi Erica Mann, członek zarządu firmy Bayer, szefowa działu Consumer Health i prezes World Self-Medication Industry (WSMI). – Pacjenci mogą sami podejmować działania, które pomagają im utrzymać zdrowie i aktywność dzięki skutecznemu leczeniu przeziębienia, grypy, bólu głowy i innych drobnych problemów zdrowotnych. Profilaktyka również nabiera coraz większego znaczenia we wszystkich grupach wiekowych – mówi Erica Mann. Filtry przeciwsłoneczne, na przykład, mogą pomóc w zapobieganiu rakowi skóry, szczególnie w bardzo nasłonecznionych regionach takich jak Floryda. Probiotyki pomagają w utrzymaniu zdrowej flory jelitowej, a suplementy diety zapewniają odpowiednie ilości wapnia oraz witamin D i B12.

Firma Bayer jest drugim największym producentem produktów leczniczych wydawanych bez recepty i suplementów diety na świecie oraz największym producentem na największym rynku leków bez recepty, czyli w Stanach Zjednoczonych. Te produkty – łagodzące ból, dolegliwości ze strony układu trawienia, suchość oczu czy przeciwdziałające utracie włosów – zostały opracowane, aby pomóc ludziom prowadzić samodzielne i przynoszące radość życie przez możliwie najdłuższy czas.

„W dzisiejszych czasach wszyscy możemy podejmować działania, które pomogą nam utrzymać zdrowie i aktywność dzięki skutecznemu leczeniu przeziębienia, grypy, bólu głowy i innych drobnych problemów zdrowotnych”.

Erica Mann, szefowa działu Consumer Care

Zwierzęta często odgrywają ważną rolę w naszych rodzinach, ale jak pokazuje badanie przeprowadzone przez organizację International Federation on Ageing (IFA) z Toronto, szczególne miejsce zajmują w życiu milionów starszych ludzi. – Towarzystwo psów pomaga łagodzić problemy zdrowotne u ludzi takie jak depresja, niepokój czy nadciśnienie – mówi dr Jane Barratt, sekretarz generalna IFA. Właściciele zwierząt mają wyższą samoocenę, są bardziej zadowoleni z życia i mają lepszy humor za sprawą podwyższonego poziomu substancji przekaźnikowych w organizmie sprzyjających relaksowi. Zwierzęta domowe stanowią skuteczne i niedrogie rozwiązanie, które pomaga w utrzymywaniu aktywności i zmniejsza uczucie samotności.

Henry może to potwierdzić. – Kiedy wyprowadzam naszego psa, Stellę, na spacer, zawsze sobie z kimś mogę porozmawiać – mówi. W tej chwili oboje siedzą na kanapie, ale za chwilę Henry znów wyruszy w drogę – za moment rozpocznie się następna sesja treningowa w basenie. To jedyna aktywność, w której Stella nie może uczestniczyć!

L.PL.COM.04.2016.3809