Promocja ekologiczna

Bądź światoczuły

Bayer jako jedyna firma niezwiązana z sektorem energetycznym prowadzi systematyczne działania chroniące środowisko zarówno w ramach własnej działalności jak i poprzez ogólnoświatowe akcje społeczne prowadzone razem z UNEP (Partnerzy na rzecz ochrony środowiska i edukacji młodzieży). Działania te od lat realizuje również w Polsce.

„Bądź światoczuły. Wyłączaj - zakręcaj - segreguj.” to fragment apelu promujący postawy proekologiczne, którego pomysłodawcą jest firma Bayer, a swój początek bierze w 2007 roku. Jedną z motywacji dla powstania apelu i kilkuletniej już szerokiej akcji ‘Bądź światoczuły’ były dane różnych organizacji międzynarodowych dotyczące skutków zmian klimatu. Z pomocą osobistego zaangażowania znanych artystów, podróżników, dziennikarzy, prezenterów i aktorów firma stara się popularyzować postawy mające na celu ratowanie naszej planety. Zwraca szczególną uwagę na postawy wszystkich ludzi w codziennym życiu, zgodnie z treścią apelu „Bądź światoczuły”:

Należysz do ostatniego pokolenia, które ma jeszcze szansę ocalić Ziemię. 
Nie zmarnuj jej. Już dziś wyłącz jedną zbędną żarówkę, posegreguj śmieci.
Powiedz o tym innym. Bo wielka podróż rozpoczyna się od małego kroku.
Przyłącz się do nas.

Bądź światoczuły. Wyłączaj.


Bądź wodoszczelny. Zakręcaj.


Nie bądź śmieciem. Segreguj.


Bądź światoczuły . Wyłączaj - zakręcaj - segreguj.


Ogłoszenie apelu w 2007 roku pod którym podpisało się kilkadziesiąt znanych osób, którym bliskie są losy naszej planety, spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem wśród mediów i szerokiej publiczności co spowodowało późniejszy rozwój inicjatywy.
W 2008 roku powołano ‘Klub Światoczuli’ wraz z dedykowaną mu stroną internetową www.swiatoczuli.pl . W tym samym roku Ewelina Flinta razem z Radosławem Zagajewskim stworzyła dedykowany akcji ekosong - „Bądź światoczuły”. Utwór opisuje stan rzeczy oraz zachęca do zmiany postaw wobec Ziemi – musimy być odpowiedzialni za planetę, na której żyjemy, i którą przekażemy przyszłym pokoleniom. Autorem tekstu jest Piotr Bukartyk.
W kolejnych latach do akcji przyłączyli się nowi ‘światoczuli’ artyści, dziennikarze czy gwiazdy popkultury. Wszyscy swoim osobistym zaangażowaniem popularyzują także pozostałe projekty realizowane w Polsce: konkurs fotograficzny Ekologia w Obiektywie oraz Międzynarodowy Konkurs Malarski dla Dzieci.