Badacze za kręgiem polarnym

Pod nocnym niebem spowitym w zorzę polarną samotny namiot roztacza ciepły blask pośród śniegu i lodu: drobina światła w sercu pustkowia. To zdjęcie jest jednym z motywów promujących markę pracodawcy Bayer. Symbolizuje zobowiązanie Passion to innovate I Power to change – a także motywację i chęć, by wyruszyć w nieznane.


Kevin Smith, który od 19 lat mieszka w mieście Anchorage na Alasce, jest – jak sam mówi – uzależniony od zorzy polarnej. Jeśli tylko prognoza dopisuje, a żona i córka nie mają żadnych zastrzeżeń, 54-latek wrzuca torbę z aparatem fotograficznym na tylne siedzenie swojej furgonetki i jedzie po wyboistych, zaśnieżonych drogach na odludzie. Z dala od świateł miast rozjaśniających atramentowoczarne niebo, barwne kurtyny zorzy polarnej lśnią z największą intensywnością.

Jak dokładnie doszło do powstania tego zdjęcia? — To był bezwietrzny, zimowy wieczór, niedaleko przełęczy Isabel Pass w zachodniej części Alaski. Temperatura spadła wtedy do 35 stopni poniżej zera — wspomina Smith. Wkrótce po tym, jak rozbił swój namiot, niebo nad jego głową zapłonęło migotliwymi kolorami. — To było coś wspaniałego — wzdycha z zachwytem. — Leżałem na plecach w śniegu i nie mogłem oderwać oczu od tego widowiska.


Na pierwszy rzut oka zdjęcie w ogóle nie kojarzy się z Bayer – ale to tylko pozory. A to dlatego, że Bayer – jako firma innowacyjna – prowadzi badania z myślą o tym, by poprawić warunki życia ludzi na całym świecie. Praca naukowców niejednokrotnie przypomina ekspedycje pionierów, którzy przecierali nowe szlaki wiodące w niezbadane wcześniej rejony.


To zdjęcie nie tylko przywodzi na myśl ludzką tęsknotę za wolnością, naturą i pasją odkrywania. Wyraża również pragnienie każdej jednostki, by wysunąć się przed szereg, wznieść się ponad przeciętność i odkryć nowe horyzonty.

Nietrudno powiązać historię powstania tego zdjęcia z pracą w Bayer: tworzenie nowych produktów wiąże się z badaniami, które wymagają wytrwałości i odwagi. Podobnie ma się rzecz z zakładami produkcyjnymi, gdzie stale udoskonala się aktualne albo wdraża zupełnie nowe technologie. A także z innymi obszarami działalności, gdzie niewielka modyfikacja procesu może wywierać czasem kolosalny wpływ. Najpierw jednak potrzebna jest odwaga, by wyjść przed szereg, dać z siebie wszystko i – jak uzależniony od zorzy polarnej Smith – zostać nagrodzonym za swój trud.

Dołącz do nas, jeśli masz w sobie pasję i chcesz zmieniać świat na lepszy.PHOTO CHECK


Tytuł:
Nocna obserwacja Gwiazdy Polarnej na Alasce


Fotograf:
Kevin Smith


Miejsce:
Alaska