31 października 2016

Wirtualna rzeczywistość w służbie nauk przyrodniczych

Warszawa, październik 2016 – „Czy w żołądku mamy cytrynę? – czyli jak działa przewód pokarmowy” – to nowy cykl warsztatów, organizowany przez firmę Bayer w Salonie Zdrowia Baylab. Po raz pierwszy – z wykorzystaniem technologii Virtual Reality.

Od listopada uczestnicy warsztatów będą mieli dostęp do trzech modułów aplikacji wirtualnej rzeczywistości, umożliwiających wyprawę do wnętrza ludzkiego organizmu. Pierwszy z modułów oferuje możliwość obejrzenia oka od środka, druga to wycieczka przez układ krwionośny do mózgu, trzecia pozwala na obserwowanie z bliska flory bakteryjnej w układzie pokarmowym człowieka.

Wyprawa do wnętrza organizmu
Przed użytkownikiem stawiane są różnorodne wyzwania wymagające refleksu, spostrzegawczości oraz dobrze rozwiniętego zmysłu równowagi. Zaangażowane będą niemal wszystkie zmysły – i ciało: uczestnik schyla się, podnosi wirtualne obiekty, przenosi je i rozciąga.

Wszystkie aplikacje łączą walory edukacyjne z rozrywkowymi: zostały przygotowane specjalnie dla firmy Bayer jako nowoczesne i atrakcyjne narzędzie popularyzatorskie dla osób w różnym wieku. Scenariusz każdej aplikacji opracowali wspólnie specjaliści z zakresu medycyny, interaktywności i „gamingu”. Wirtualne otoczenie zachwyca grafiką, oczarowuje interaktywnością, a podane w ten sposób informacje zapadają na długo w pamięć.

Aplikacje przygotowano zgodnie z najnowszymi kanonami sztuki VR przez polską utytułowaną firmę Immersion. Obsługujący je sprzęt HTC Vive, dostępny dla uczestników warsztatów w Baylab, należy do najbardziej zaawansowanych zestawów do wirtualnej rzeczywistości dostępnych na rynku.

4 lata Baylabu
To już ósmy sezon multimedialnych warsztatów popularno-naukowych w warszawskim Salonie Zdrowia Baylab, uruchomionym w 2012 roku. Spotkania odbywają się w ramach cyklu Naukowych Sobót i skierowane są do dzieci i młodzieży od ósmego roku życia. Dotychczas w warsztatach wzięło udział ponad 17.000 gości, uczestniczących w zajęciach nt. bioróżnorodności, kardiologii, okulistyki, onkologii, weterynarii. Pod okiem moderatorów, studentów kierunków medycznych i przyrodniczych, dzieci prowadzą szereg praktycznych ćwiczeń laboratoryjnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz mogą przyjrzeć się z bliska zjawiskom chemicznym, fizycznym i biologicznym otaczającego świata. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja na stronie: www.baylab.bayer.com.pl Dalsze informacje również tu: www.fb.com/BaylabPolska

Głosowanie na najlepsze inicjatywy edukacyjne
W uznaniu dorobku Baylabu, organizacja pozarządowa Forum Odpowiedzialnego Biznesu i jej eksperci zakwalifikowali Baylab do pierwszego w Polsce zestawienia „Edukacyjne działania biznesu. Lista najbardziej znaczących inicjatyw” – obok 50 innych projektów. Do 13 listopada można oddać swój głos na wybrane projekty edukacyjne: http://glosowanie.odpowiedzialnybiznes.pl/ Dotychczas Baylab był wyróżniany w takich konkursach, jak Dobroczyńca Roku, Popularyzator Nauki czy Słoneczniki.

Kontakt:
Monika Lechowska-Wróbel
Head of Communications Bayer CEE
tel. 22 572 35 16
Email: monika.lechowska@bayer.com

Biuro Prasowe Bayer
Aleksandra Stasiak, Omega Communication
Tel. 22 854 16 21, 602 115 401
Email: astasiak@communication.pl